7 iemesli, kāpēc ļaut bērniem kļūt netīriem

2019-05-02

1. Likumsakarības un vēlme apgūt ko jaunu

Vai bērni kļūs par pētniekiem un izzinātājiem, ja mēs vienmēr iesaistīsimies, pirms viņi paši ieraudzīs savas rīcības rezultātu? Vai viņu vēlme kaut ko iemācīties nepazudīs? Darbošanās ar krāsām un dažādiem netīriem materiāliem drošā vidē, ļauj bērniem apgūt likumsakarības, proti, kas notiks, ja es šādi rīkošos. Kā arī ļauj koncentrēties un mācīties vērot notiekošo un savas darbības procesu. Bērni izbauda šādas aktivitātes un tas ir lielisks veids ļaut atklāt daudz jauna, kā arī izdarīt secinājumus.

2. Valodas attīstība

Ja runājam par darbošanos ar netīriem materiāliem, tad vizualizējam ainu, kā bērns sēž uz grīdas ar spaini melnzemes vai pilnām saujām krāsu vai uz grīdas izbērtiem miltiem. Tas nozīmē, ka darbošanās ir ar smalkākām lietām, kas liek darboties pirkstu sīkajai motorikai. Svarīgi, lai materiālu struktūra būtu daudzveidīga, kas ne tikai ļauj bērnam iepazīt un dažādas sajūtas, bet arī liek sīkajai motorikai darboties dažādi, līdz ar to efektivitāte ir daudz lielāka. Bērna runas un valodas attīstība ir cieši saistīta ar roku sīkās muskulatūras pilnvērtīgu darbību. Šīs atziņas pamatojums saistīts ar centrālās nervu sistēmas īpatnībām. Tātad - darbošanās ar smalkiem un netīriem materiāliem palīdz bērniem veidot pareizu runu un attīstīt valodu.

3. Uztveres veidi

Mēs zinām, ka cilvēkiem ir dažādi uztveres veidi. Izglītības jautājumos visbiežāk runā par redzes un dzirdes uztveres dominantēm , taču, manuprāt, lieki ir aizmirstas sajūtas- tauste, smarža, garša. Ja reiz mēs zinām, ka roku muskulatūras trenēšana attīsta valodu un runu, uzmanību, loģisko un kritisko domāšanu, tad tas vien liecina par sajūtu nozīmīgumu, bet, ja paraugāmies no šī skatu punkta, tad ir daudz cilvēku, kuri uztver informāciju caur sajūtām, īpaši raksturīgi tas ir bērniem līdz pat 10 gadu vecumam. Tieši tāpēc svarīgi, darbojoties ar šiem netīrajiem materiāliem, pievienot uzdevumus, kas ļauj bērniem netiešā veidā apgūt ko jaunu. Jo mazāki bērni, jo vienkāršāki uzdevumi, jo lielāki- jo sarežģītāki.

4. Pašapziņa

Vai zināt, kā mēs varam palīdzēt bērniem kļūt pašapzinīgiem? Vēršot uzmanību uz procesu, nevis rezultātu. Šis ir stāsts par sensorajām aktivitātēm - ja dosiet iespēju bērnam spēlēties ar krāsām, izklājot garu papīra rulli vai plēvi, uz kuras var iet ar pēdām, zīmēt ar rokām, puķēm, makaroniem vai kādām rotaļlietām un vērsīsiet uzmanību uz procesu, kurā nav iespējams kļūdīties, bet tikai eksperimentēt un priecāties par procesu, tad bērna pašapziņa augs nemanot, gluži tā pat kā notiek izglītošanās process. Ja ņemsim par piemēru šīs pašas darbības ar krāsām, tad bērns šajās aktivitātēs dzird krāsu nosaukumus, vēro, kā jaucās krāsas un veidojas jaunas, kolīdz ir radusies interese, bērns noteikti pajautās, kā sauc jauniegūtās krāsas, nemaz nerunājot par sensoro efektivitāti, izjūtot krāsas ar visu ķermeni.

Kā iegūt bērniem drošas krāsas, lai tās būtu maksimāli efektīgas sensorajai attīstībai, varēsiet lasīt jau pavisam drīz.

5. Radošums

Ļaujot bērniem, darbojoties ar netīrajiem materiāliem, izmantot dažādas ikdienā viegli pieejamas un sastopamas lietas, dodam iespēju domāt "ārpus robežām" un kļūt radošam. Ja bērna radošumam dosim vaļu šajās aktivitātēs, viņš iemācīsies arī ikdienas situācijas atrisināt radoši un paskatīties uz lietām no dažāda skatu punkta.

6. Kārtības izpratne

Jo vairāk mēs ļausim bērniem izdzīvot šīs netīrās rotaļas un radīt netīrību, jo labāk bērnam veidosies izpratne par tīrības un kārtības jautājumiem. Esmu pārliecināta - lai cik enerģiski darbotos bērns, kļūstot krāsains un netīrs no matu galiņiem līdz papēžiem, pienāks brīdis, kad bērns pats palūgs, lai palīdzat viņam nomazgāties. Nokļūstot atpakaļ netīrībā un nejauši sasmērējoties atkārtoti, ko bērns nemaz nav vēlējies, bērns aptver tīrības nozīmīgumu.

7. Tas ir jautri!

Ļoti būtiski! Tas ir jautri! Ja dosiet izvēles iespēju, bērns lielākoties izvēlēsies darboties ar netīriem materiāliem. Svarīgi, lai izziņas procesā bērns gūtu pozitīvas emocijas un šīs aktivitātes noteikti tādas rada!

Baidāties no netīrības?

Nāciet ciemos uz Emīla skolu!

Pieteikties te!