Vai šī skola manam bērnam būs pietiekami laba?

2018-07-09

Katra mamma un tētis vēlas, lai viņa bērna skolas dzīve izdotos veiksmīga, lai viņam būtu jauki un radoši skolotāji, jautri un saprotoši draugi un lai mācības padotos viegli. Ko darīt, lai šīs vēlmes piepildītos? Šīs pārdomas mēs rakstām laikā , kad Izglītības jomā Latvjā notiek lielas pārmaiņas - pāreja uz kompetencēm balstītu izglītības saturu. Un kā jau vienmēr, visas pārmaiņas pirmām kārtām notiek pašā pirmajā izglītības posmā, tātad - bērnudārzā. Līdz šim bērnudārza galvenais uzdevums bija sagatavot bērnus skolai. Tā tas paliks arī turpmāk, vienīgais bērniem būs iespējas nevis nodarbībās "kopēt lielo skolu", bet mācīties radoši caur spēlēm, rotaļām, eksperimentiem, dažādiem projekties, pārgājieniem un ekskursijām. Un tas ir ļoti apsveicoši, jo, kas gan var būt labāks, kā uzticēties profesionāļiem tik svarīga mērķa sasniegšanai.  Un tomēr, vai tikai ar to būs gana? 

Veiksmīgs skolas sākums sākas ar piemērotas skolas izvēli. Nav noslēpums, ka prestižas skolas izvēle bērnam nereti ir ļoti svarīga ģimenei. Bet vai vienmēr prestižs nozīmē labāks un piemērotāks? Mūsu bērni nav vienādi. Bērniem ir dažādi temperamenti, dažādas sociālās vajadzības, intereses, spējas un vajadzības. Iedomāsimies super talantīgu un gudru pirmsskolnieku, kuram grūtības sagāda nevis mācības, bet gan lielas bērnu grupas klātbūtne. Vai gluži pretēji. Iespējams bērns ir izteikts līderis, kuram motivāciju mācīties veido sacensību gars. Šādam bērnam ļoti patīk piedalīties dažādos pulciņos, spēlēt teātri, dziedāt korī vai piedalīties, piemēram, skolas skolēnu padomē. Tātad, pirmkārt, un galvenokārt skolas izvēli vajadzētu izvērtēt pēc bērna vajadzībām un spējām.  Tas, ka abi vecāki ir matemātikas zinātņu doktori, diemžēl nemaz nenozīmē, ka bērnam arī interesēs matemātika. Pilnīgi iespējams viņa dzīves aicinājums būs piemēram gleznošana vai mūzika. 

Mūsdienās izvēles ir ļoti daudz. Sākot no vietējām rajona skolām un beidzot ar ļoti prestižām un dārgām vietējām un ārvalstu privātskolām. Labus rezultātus var sasniegt visās, ja tikai vecāki tur roku uz pulsa, seko līdzi bērna sasniegumiem un veikumiem un savlaicīgi sniedz palīdzību, kad tā ir nepieciešama. Īpaši svarīgs ir sākumskolas posms. Ja jūtat, ka nepieciešams piestrādāt pie lasītprasmes, matemātisko priekšstatu, vispārināšanas vai loģisko prasmju attīstības, nekavējieties!  Bērnam ir jājūt prieks par mācībām un jo vairāk viņš jutīs, ka tiek ar visu galā, jo skaidrāki, vienkāršāki un vieglāki būs skolas uzdevumi, jo lielāka būs motivācija un vēlme mācīties.