Kāpēc mums nekad nevajadzētu beigt spēlēties smilšu kastē?

2017-05-24

Strādājot par skolotāju man ir nācies sastapties ar ļoti dažādiem bērniem un vecākiem.  Es vienmēr ļoti lielu uzsvaru esmu likusi uz to, lai vispirms bērns skolā vai bērnudārzā justos droši, mierīgi un tādēļ man ir licies, ka galvenais ir atrast veidus kā bērnu nomierināt viņam grūtos brīžos. Pāris gadus atpakaļ pie manis atnāca ļoti jauks, gudrs, attīstīts, bet ārkārtīgi uzvilkt puisēns. Viņa lielākās problēma bija mierīgi nosēdēt, atrast kopēju valodu ar citiem bērniem un skolotājiem. Katru pēcpusdienu, pēc grūtas dienas, mēs sēdējām grupiņā uz grīdas, spēlējāmies ar krāsainiem rīsiem, tos pārberot no viena trauciņa otrā, un runājām, runājām, runājām. Vecāki bija neizpratnē. Katru dienu, atnākot pakaļ bērnam un dārziņu, viņi redzēja vienu un to pašu ainu. protams sekoja jautājums : "Vai tiešām jūs neko citu nedarāt?" Lūk tieši tādēļ man gribas nedaudz padalīties ar savām pārdomām un pieredzi par sensorās attīstības nozīmi, kas ir tik svarīga nevien mazuļu attīstības posmā, bet dažkārt arī pieaugušajiem.

No pašas pirmās dzimšanas dienas bērns pasauli tver ar visām savām maņām. Tieši tādēļ jūs esat ievērojuši, ka mazi bērni visu aizskar un pilnīgi visu cenšas pagaršot. Tieši tādēļ mazuļi "runā" tikai viņiem saprotamā skaņu valodā un bāž pirkstus ausīs, lai spēlētos ar skaņām, kuras saklausa apkārt. Vai atceraties kā tas bija, kad griezāties apkārt tik ilgi, kamēr sareiba galva. Arī mūsu bērni dara tāpat līdz smejas, nokrīt, ceļas un dara atkal. Kad mēs runājam par sensorajām rotaļām, prātā nāk smiltis, ūdens, māli vai plastalīns. Tomēr sensorā attīstība nav tikai rotaļas smilšu kastē un taustes attīstīšana. Tie ir arīeksperimenti, atklāšana, salīdzināšana, šķirošana un secinājumu izdarīšana par norisēm pasaulē. Krāsu pludināšana, eksperimenti ar smaržām, piemēram- etiķi. Tas viss mums ļauj izzināt un izprast pasauli jebkurā vecumā.

Sensorā attīstība ir ļoti būtiska valodas veicināšanā. Viens vienkārš piemērs. Jo vairāk jūs dosiet saviem bērniem izgaršot, baudīt dažādus ēdienus, garšu kombinācijas, nosaucot tās, , jo bagātāka kļūs bērna valoda un pēkšņi parasta sviestmaize brokastīs vairs nebūs gana laba un mazais kārumnieks pieprasīs kaut ko saldāku, skābāku, sāļāku vai staipīgāku.

Vai esat pamanījuši , cik nomierinoša ir vanna pēc grūtas darba dienas?  Vai esat šo metodi izmantojuši saviem bērniem, lai nomierinātu un laicīgi noliktu gultās, pēc spraigas dienas? 

Veicinot sensoro attīstību mēs mācām saviem bērniem izmantot savas maņas pasaules izzināšanā, mēs mācām uztvert pasauli un mācām sevi nomierināt grūtos brīžos. Tieši tādēļ vienkāršas rotaļas smilšu kastē ir tik svarīgas jebkurā vecumā.