Mūsu mazuļu attīstības lielais noslēpums

2017-07-06

Kā attītās bērna sajūtas un ko mēs varam to veicināt? Pirmajā dzīves gadā jūsu mazulis attīstās ļoti strauji. Līdz ar smadzeņu augšanu un attīstību, attīstās arī bērna sajūtas. Kā notiek sajūtu attīstība? Kā mēs varam to stimulēt? Kāpēc ir nepieciešamas sensorās rotaļas?

Smarža, garša un pieskāriens.

Dzimšanas brīdī redze mazulim ir vāja, tāpēc zīdainis pasauli izjūt izmantojot smaržu, garšu, pieskārienus un dzirdi. Bērns zina savas mātes smaržu. Tā viņu nomierina un iepriecina. Sākotnēji smarža un garša ir vissvarīgākā. Jo īpaši tā saistās ar mātes pienu, ar zīdīšanu, ar dzīvību! Arī pieskārieni ir ļoti svarīgi maziem bērniem. Mazuļiem ir svarīgi sajust mammas ķermeni, saskarsmi ar citiem caur pieskārieniem. Lēnas, glāstošas kustības bērnu nomierina. Tāpēc mazuļus ir jāņem rokās un jāucina.

Ap trim mēnešiem attīstās rokas un acu koordinācija, un bērna rokas sniedzas pēc lietām, lai saprastu, kā viņi smaržo un garšo, lai uzzinātu, vai tās ir vērts ēst!

Šajā laikā jābūt uzmanīgiem, kas nonāk mazuļu rokās un mutē!

Dzirde.

Zīdaiņi ir labi attīstīta dzirde no dzimšanas. Patiesībā jau kopš 18. nedēļas vēl mammas vēderā mazuļi uzmanīgi klausās. Tāpēc jaundzimušie labi reaģē uz balsīm - viņi jau ir tās dzirdējuši!

Ar trim mēnešiem jūsu mazulis klausās visu, kas notiek viņa apkārtnē. Viņi reaģē uz skaņām, ko viņi dzird, un izrāda pirmos centienus, lai tās atdarinātu. Sarunājaties ar savu mazuli. Jo vairāk, jo labāk, pat ja tas izskatās tikai kā tāda niekošanās.

Trīs mēnešu vecumā mazuļi attīsta patiku pret mūziku. Pat ja tas ir tikai fona radio. Viņi bauda skaņu, it īpaši, ja melodijai ir labs ritms! Lasiet priekšā pasakas, skaitiet dzejoļus, dziediet šūpuļdziesmas. Bērns smeļas skaņas un bagātinās.

Redze.

Jaundzimušo redzes ir neattīstīta. Mazuļi redz tikai īsos attālumos. Tas nav tāpēc, ka viņu acis ir vājas. Gluži pretēji, tās pilnībā darbojas, bet redzei ir nepieciešams laiks, lai attīstītos, jo smadzenēm ir jāmācās redzēt.

Kad smadzenes apstrādā vizuālo informāciju, tās sāk izprast gaismu, formas un krāsas. Ap trīs mēnešu vecumu bērniem ir laba krāsas uztvere , bet jūsu bērna smadzenes joprojām apgūst attālumu - cik tālu atrodas objekts, tā izmērs un forma.

Dažu nākamo mēnešu laikā, kad jūsu mazuļa roku un acu koordinācija uzlabosies, viņu redze kļūs vēl labāka. Pēc astoņu mēnešu vecuma lielākai daļai zīdaiņiem redze ir attīstījusies gandrīz pilnībā.

Kāpēc ir jāstimulē bērna sensorā attīstība ?

Zīdaiņi, tāpat kā mazi zinātnieki, nebeidzami eksperimentē, lai uzzinātu par pasauli arvien ko jaunu. Piedāvājiet savam bērnam spēlēties ar dažādiem materiāliem, objektiem, iepazīstinot ar aizvien jaunām tekstūrām, krāsām un skaņām. Mazuļiem nekas neliekas par sarežģītu! Kādreiz rotaļas ar vienkāršām koka karotēm vai mājsaimniecības lietām kā kastroļiem, vākiem un plastmasas traukiem, var būt tikpat aizraujoši un vērtīgi, cik iegādājoties super dārgu un sarežģītu rotaļlietu. Dažādu struktūru audumi, dažādu krāsu materiāli, dažādas garšas. Viss attīsta bērna ziņkārību, sajūtas un veido priekšstatu par pasauli!

Emīla skola palīdz bērniem iepazīt sevi, savus mīļos un iziznāt pasauli ar vienkāršām, bet noderīgām un interesantām metodēm- rotaļām, dziesmām, pasakām, skaņām, smaržām un pat garšām. Mēs palīdzam māmiņām, vecmāmiņām, auklītēm un tētiem saskatīt noderīgo , pamācošo un vērtīgo, vienkāršās lietās mums apkārt! Mēs atklājam noslēpumu, kā veidot pozitīvu kontaktu ar bērnu un kā palīdzēt bērnam augt pašam!