Mūsu spēks un bagātība slēpjas mūsu dažādībā.

2017-07-04

Mēs esam unikāli!

Katrs no mums ir atšķirīgs gan ar savu raksturu, gan uztveri, gan vēlmēm un interesēm. Tieši tādēļ ir tik svarīgi saprast, ka arī veids kā mēs uztveram informāciju, kā iemācamies jaunas zināšanas, kā atceramies uzzināto, ir mums visiem atšķirīgs.

Mācot valodas vai jebkuru citu priekšmetu, gan skolotājiem, gan arī vecākiem ir jāizšķir dažādi bērnu mācīšanās stili, lai nodarbības nebūtu par grūtu, par vieglu vai par garlaicīgu un lai katrs audzēknis no mācībām iegūtu maksimālo.

Lūk seši mums viss vairāk pazīstamie mācīšanas stili un tas, kā mēs- skolotāji izmantojam šīs zināšanas par bērniem raksturīgo atbilstoši viņu vajadzībām mācību nodarbībās.

Vizuālie audzēkņi

Šiem bērniem raksturīgs tas, ka viņi labi uztver rakstīto tekstu, kā arī vislabāk atcerās informāciju pēc redzes atmiņas, lasot tekstu, vērojot attēlus.

Mēs izmantojam sekojošus materiālus:

Informāciju uz tāfeles;

kartiņas ar uzrakstiem vai attēliem;

krāsainas bildes;

video klipus;

stāstu grāmatas ar attēliem;

datorgrafikas;

kartes;

plakātus;

karikatūras;

diagrammas;

galda spēles;

darba lapas;

puzzles.

Mūsu telpa ir aizpildīta ar krāsainiem un pievilcīgiem plakātiem. Esam izveidojuši "runājošās sienas". Galvenais, lai nodarbības tiktu vizualizētas un stimulētu bērnu redzi.

Audio skolēni.

Audzēkņi vislabāk mācās klausoties. Viņi labi strādā ar balss norādījumiem un ātri mācās, klausoties stāstus un dziesmas. Viņiem nebūs vajadzīgi rakstiskie vārdi, lai mācītos.

Šajā gadījumā labi noder:

dziesmas;

stāstu klausīšanās;

dzejoļi un mīklas;

verbālās instrukcijas un paskaidrojumi;

klausīšanās aktivitātes;

piedalīšanās mutiskos pasākumos.

Tā kā audio skolēni pieskaņojas skaņām, mēs cenšamies nodrošināt tik daudz iespēju, lai katrā stundā tiktu pievienota skaņa un trokšņi. Dziesmas ir acīmredzams skaņas avots, tāpēc mēs mudinām savus audzēkņus klausīties un dziedāt, izvēloties dziesmas, kurās ir iekļauti tie vārdiņi , kurus mēs vēlamies, lai bērni iemācās.

Šiem mūsu skolēniem ļoti patīk klausīties interesantas pasakas un stāstus, ko mēs lasām priekšā, vienlaicīgi izmantojot arī bilžu kartītes. Ārkārtīgi jautri un interesanti, ja tēmā par dzīvniekiem mēs piemēram varam nevien iemācīties dzīvnieka nosaukumu, bet arī noklausīties viņa "valodā".

Burts, skaņā, vārds. Savstarpējā komunikācija, sarunas- lūk atslēga audio bērnu veiksmēm.

Taktilie bērni.

Taktilie skolēni mācās, pieskaroties objektiem un manipulējot ar tiem.

Šiem bērniem nodarbībās nepieciešams:

zīmējumi;

dziesmas ar žestiem;

spēlējot galda spēles;

veidojot modeļus (piemēram, ar plastiku vai lego);

rokdarbi;

dažādi materiāli;

skolotāja instrukcijas, lai paveiktu uzdoto.

Mēs ļaujiet viņiem pieskarties un sajust visu!

Lomu spēles ar rotaļlietām, roku un pirkstu lellēm, dažādu lietu atrašana smiltīs un citos beramos materālos, saliekami teksti, berami, verami materiāli, apslēptas mantas. Mēs mācāmies jaunos vārdus, tos izliekot no lego, vai izveidojot no plastikas. Rokdarbi un dažādas mākslas. Der viss!

Kinestētiskie bērni

Kinestētiskie audzēkņi mācās fiziski, kustoties un pārvietojoties.

Mēs nebaidāmies no nokustības klasē!

Te noderēs:

dziesmas ar žestiem;

spēlējot spēles, kurās jāizmanto viss ķermenis (piemēram, šarādes);

veicot nodarbību tipa darbības, kas prasa skriešanu un lekšanu;

kustības darbības;

modelēšana;

rokdarbi;

eksperimenti.

Kinestētiskie bērni vienmēr vēlas būt ceļā!

Apsaukšana, likšana sēdēt, klausīties un skatīties, šiem bērniem nederēs! Viņi nespēj noturēt uzmanību ilgstoši vienmuļās darbībās!

Skolēni- analītiķi

Analītiskie audzēkņi koncentrējas uz valodas detaļām, piemēram, gramatikas noteikumiem, un var izlasīt vārdus un teikumus.

Analītiskie audzēkņiem nepieciešamas:

labi strukturētas un skaidras nodarbības;

informācija un instrukcijas, pa soļiem;

skaidri noteikti uzdevumu mērķi un uzdevumi;

darbības, kas prasa domāt, piemēram, saskaņošanas vingrinājumi, puzles, trūkstošās vēstules u.c.

Analītiķis mācīsies pēc aktivitātēm un uzdevumiem, kur viņam jādomā par valodas īpatnībām. Spēlējot spēles, piemēram, koncentrējoties uz uzskatāmām kartiņām, kad mācās jaunus vārdiņus, vai labprāt izpilda darbalapas.

Spēles uz tāfeles, kur skolēns var uzminēt vārdu trūkstošos burtus (karātavas piemēram). Vārdu veidošana no alfabēta blokiem. Šiem bērniem jāatceras, ka visām instrukcijām un norādījumiem jābūt ļoti skaidriem.

Maziem bērniem piemērotas būtu šķirošanas spēles pēc krāsām, formām utml

Globālie skolēni

Globālie audzēkņi koncentrējas uz visu ainu un nav tik ļoti rūpējas par konkrētām detaļām. Viņi nevēlas nogurt no lēnas kustības nodarbībām un baudīt interesantus un pievilcīgus materiālus.

Globālie skolēni labi jūtas, ja stundās ir:

spēles;

grupas pasākumi;

stāsta rakstīšana;

daudz aktīvas darbības;

datorspēles.

Ja šāds skolēns atbild skolotājam, viņam ļoti nepatīk , ja viņu pārtrauc un labo kļūdas, neļaujot izteikties līdz galam.

Šie bērni labprāt mācās grupās. Grupu projekti, darbi, prezentācijas - lūk , kas noder! Mēs ļaujam pārvietoties pa klasi, aprunāties ar blakus sēdošo vai atrast to vietu, no kuras vislabāk ir visi pārredzami. Liekas, ka šiem bērniem ir interesants tas, ko angļu sauc "big picture". Šiem bērniem vienmēr ir jāzin mērķis un kas būs darbības galā.

Nu lūk! Tik dažādi mēs esam! Tik vienkārši ir to zināt un īstenot dzīvē! Ļoti bieži skolotāji skolā aizmirst par bērnu atšķirībām. Ir taču tik viegli stundu vadīt pēc vienotām metodēm visiem! Lūk kāpēc mūsu bērni dažkārt tiek nesaprasti un viņu darbības tiek tulkotas kā disciplīnas trūkums, slinkums vai novirze no normas. Patiesībā ta sir tik vienkārši! Ir vajadzīga tikai gribēšana saskatīt atšķirīgo un piemērot stundu tā, lai tajās paredzētās aktivitātes "uzspiestu uz bērna pareizajām podziņām"!